خبرهای وبلاگ

نکات مهم آسانسور برای کارفرمایان

نکات مهم درباره آسانسور که کارفرمایان باید بدانند:
نیاز کارفرمایان محترم به توضیح و مشاوره در مورد مسائل ساختمانی ما را بر آن داشت تا با توجه به تجربیات متعدد سالیان گذشته، مطلب پیش رو را فراهم آوریم تا هم کمکی به سطح دانش این عزیزان کرده و هم از تنش های ناخواسته ای که به علت مشخص نبودن شرح وظایف طرفین، امکان وقوع دارد جلوگیری نماییم.قابل ذکر است که این روشها برای آسانسورهای کششی می باشد و بعضی از موارد در آسانسورهای هیدرولیکی قابلیت اجرا ندارد.

مرحله اول : طراحی چاله آسانسور در نقشه ساختمان

مهم ترین مسئله در ابتدای کار، بحث طراحی چاله آسانسور در نقشه ساختمان با توجه به نیاز کارفرمایان محترم از کاربری و ترافیک ساختمان می باشد. لازم است با توجه به نوع و ابعاد درب ورودی مورد نیاز، بدانیم چه عرضی برای چاله آسانسور ما مورد نیاز است. یا برای ظرفیت آسانسور ما چه مقدار عمق چاه لازم است و یا اگر نوع آسانسور خاصی را مانند آسانسورهای “روم لس” می خواهیم، چه ابعادی مناسب طراحی این نوع از آسانسورهاست.

توجه:این ابعاد را می توانید از شرکتهای آسانسور دریافت کنید. چاله باید بدون ناشاقولی باشد بنابراین برای اینکه بعدا به مشکل برخورد نکنیم چاله را 10 سانت بزرگتر درنظر بگیریم.

       www.asanbarnegin.ir   جهت نصب آسانسور ارتفاع مورد نیاز از کف تمام شده چاهک تا سطح تمام شده اولین توقف آسانسور حداقل باید ۱۵۰ سانتیمتر باشد.(به عنوان مثال ارتفاع محل چاهک آسانسور تا کف تمام شده پارکینگ که شروع حرکت آسانسور از این ارتفاع خواهد بود).این حداقل ارتفاع به منظور اجرای سکوهای ضربه گیر و محل جانپناه است.

 • جهت اجرای سکوهای ضربه گیر دو راهکار وجود دارد. این سازه هم می‌تواند بتنی باشد و هم فلزی. برای اجرای سکوهای بتنی باید ریشه‌های انتظار در هنگام آرماتوربندی کف چاله در نظر گرفته شود. و برای اجرای سکوی فلزی صفحات فلزی با ابعاد و اندازه مشخص شده در نقشه ها را باید در کف چاله جایگذاری کرد.  با توجه به اینکه نصب آسانسور از آخرین مراحل اجرای ساختمان است، وجود ریشه از جنس آرماتور در داخل چاله امری خطرناک خواهد بود. لذا جایگذاری صفحه و اجرای سکوی فلزی ایمن تر خواهد بود.
 • پلیت گذاری در بتن با پلیت 10 * 20 با ضخامت 10 mm بر روی بتن در کنار چهار گوشه جانبی چاله آسانسور و در همه طبقات باید باشد و قرار دادن پلیت در داخل چاله در دیواره های سقف صحیح نمی باشد.

 

مرحله دوم : ایجاد موتورخانه‌

 

‌اتاق موتورخانه بر حسب ابعاد و نقشه اجرایی شرکت آسانسور اجرا می‌شود و رعایت ابعاد و اندازه‌های زیر در آن الزامی است.

 • برای اجرای موتورخانه باید فضایی به ابعاد حداقل 150 * 150 در کنار چاله آسانسور در نظر گرفته شود.
 • در صورتی که اختلاف ارتفاع بین سطوح داخل موتورخانه بیش از ۵۰۰ میلیمتر باشد، سطح بالاتر باید با نرده محصور شود و برای دسترسی به آن پله تعبیه شود. ارتفاع پله باید 20 سانتی متر باشد، عرض پله و مکان آن باید در انتهای کار آسانسور با نظر تیم نصاب آسانسور ایجاد گردد.برای نصب نرده و پله با شرکت آسانسور هماهنگ شود.
 • هیچ گونه تاسیسات غیر آسانسوری نباید در موتور خانه و چاه نصب شود.و در صورت اجبار به این کار با شرکت آسانسور هماهنگ شود.
 • فاصله کف تمام شده آخرین توقف تا زیر سقف اتاق موتورخانه نباید کمتر از ۶ متر باشد.در آسانسورهای هیدرولیک نیاز به موتور خانه در بالای چاه آسانسور نمی باشد.
 • موتور خانه نباید محل عبور و دسترسی به دیگر تاسیسات ساختمان باشد.
 • اتاق موتورخانه باید دربی با عرض ورودی 850  میلیمتر و ارتفاع ۲۰۰۰ میلیمتر داشته باشد. این درب باید به سمت بیرون موتورخانه باز شود و داری قفلی باشد که از داخل با دست و از بیرون با کلید باز شود (قفل حیاطی). بر روی درب برای ورود و خروج هوا باید بخشی از آن با ورق پانچ و یا به صورت کرکره ای ساخته شود.
 • درب و پنجره نباید شیشه خور باشد.
 • برای ورود و خروج هوا به موتورخانه آسانسور باید یک پنجره در بالای سکوی موتور به ابعاد 50 * 50 با ورق پانچ ایجاد گردد.در بعضی مناطق نیاز به فن تویه می باشد.
 • کابل برق سه فاز تا 2.5 متر اضافه به داخل موتور خانه آورده شود.و محل آن در موتور خانه باید نزدیکترین حالت به درب موتور خانه باشد.
 • چنانچه دو آسانسور در کنار هم قرار دارند باید دریچه ای (Trap Door) به ابعاد حداقل ۸۰×۱۰۰ سانتیمتر در سقف موتورخانه (بالای فضای مقابل درب ورودی آسانسور در طبقه آخر) تعبیه شود.
 • کف موتورخانه باید از مصالح غیر لغزنده مانند بتن ماله کشی شده یا ورق آجدار ساخته شده یا موزاییک های طرح برجسته باشد.
 • برای تعمیر داخلی موتور خانه حتما باید از سیمان سفید و یا گچ و رنگ استفاده شود.
 • روشنایی داخل موتورخانه باید به میزان حداقل ۲۰۰ لوکس در کف و اطراف کلیه نواحی دسترسی تامین گردد(یک لامپ جلوی تابلو و یک لامپ کنار موتور). همچنین باید حداقل یک پریز در موتورخانه نصب شود. کلید لامپ باید خارج از فضای موتور و نزدیک درب موتورخانه در داخل موتورخانه باشد.
 • قلابی فلزی در بالای چاه آسانسور روی مرکز سقف موتورخانه نصب شود. ظرفیت این قلاب متناسب با ظرفیت آسانسور خواهد بود. که برای آسانسورهای معمولی 2000 کیلوگرم می باشد.
 • برای کارفرمایانی که پروانه ساختمانی آنها بعد از 94/05/01 صادر شده، باید یک خط تلفن در موتور خانه و کف چاهک داشته باشند.

مرحله سوم : عملیات آهن کشی ( سازه فلزی) چاه آسانسور و ریل گذاری

 • قبل از انجام آهنکشی باید روی پلیت ها که با سیمان پر شده پاک گردد. قسمتهای ناشاقول بتن کنده شود و چاله آسانسور تمیز گردد. پس از پایان اجرای سقف های ساختمان و قبل از دیوار چینی دور چاه باید عملیات آهنکشی و ریل گذاری انجام شود. بنا براین لیست آهن آلات مورد نیاز که توسط شرکت آسانسور ارائه می شود را خریده و به محل پروژه انتقال داده می شود.
 • قبل از شروع آهنکشی و نصب ریل تمام موانع داخل چاه از قبیل سیم و کابل برق ، لوله ها و شلنگ آب ، بالابر و … باید توسط کارفرما برطرف گردد.
 • قبل از شروع آهنکشی و نصب ریل ، آب بندی چاله آسانسور بررسی شود.)به مقاله آب بندی چاه آسانسور در سایت asanbarnegin.ir   مراجعه نمایید)

کشیدن دیوار چاه قبل از آهنکشی و ریل گذاری مشکلات زیر را به دنبال دارد:
1-3- سخت شدن عملیات آهنکشی
2-3- پایین آمدن دقت آهنکشی و ریل گذاری
3-3-  بالا رفتن هزینه ها، شکستن سفال و خراب کردن سیمانکاری و در صورت نیاز

4-3- بالا رفتن احتمال سقوط پرسنل
5-3-  طولانی تر شدن کار

توجه: نحوه صحیح اجرای داربست در آسانسورهای معمولی: ستون های داربست باید از چهارگوشه چاله 30 سانت فاصله داشته باشد.

 • پس از اجرای آهنکشی و ریل گذاری، کارفرمایان محترم باید کلیه قسمتهای آهنکشی و براکت ها را با ضد زنگ پوشش دهند(به ریل ها رنگ زده نشود) پس از خشک شدن ضد زنگ کارفرمایان باید ریل ها با نوار پلاستیکی پوشش دهند تا از کثیف شدن و زنگ زدن آنها جلوگیری شود.

 مرحله چهارم : دور چینی دیوار چاله آسانسور

 سه طرف چاه آسانسور (سمت راست – روبرو – سمت چپ) باید بوسیله قطعات یا دیوارهای جداکننده از محیط اطراف جدا شود. سطح داخلی این جداکنندها نیز باید به صورت مطلوب اندود کاری و صاف شود. دیوارهای جداکننده از کف تمام شده اولین توقف تا اتاقک موتورخانه بر روی پشت بام اجرا می‌شود.

ممکن است دیوارکشی با یکی از روش‌های زیر برحسب شرایط ساختمان انجام پذیرد.

 • ورق کشی ‌که به تناسب فضا از ورق‌های فلزی – یا پانل‌های گچی استفاده می‌شود.
 • رابیتس بندی با استفاده از تورهای فلزی مخصوص و اندود کاری روی آن.
 • استفاده از اجر و یا بلوک

پس از دور چینی دیوار چاله آسانسور پوشش دیواره باید بوسیله فقط سیمان و بعد سیمان سفید صورت گیرد، به طوری که تمام دیواره ها به صورت یکدست و بدون حفره و پستی و بلندی پوشش داده شود. در صورت استفاده از اندود گچ باید این سطوح با رنگ مناسب نیز پوشانیده شوند. سیمان سفید نیازی به رنگ آمیزی ندارد.

در هنگام عملیات سیمانکاری نباید پیچ و مهره مربوط به پشت بندهای ریل و براکت ها در داخل سیمانکاری فرو روند. اگر سیمان و یا اضافات به دور پیچ ها یا بر روی براکت ها ریخت باید آن را به سرعت پاک کرده تا از سفت شدن آن و سخت شدن پاک سازی جلوگیری گردد.دیوارهای جداکننده باید حتی الامکان به صورتی اجرا شوند که کلاف افقی در داخل آن مدفون نشود.

مرحله پنجم : نصب درب طبقات آسانسور

پس از دیوار چینی و سیمانکاری چاله برای اجرای درب آسانسور احتیاج به داشتن خط کف طبقات می باشد. خط کف پاگرد طبقات بعد از اجرای راه پله و قبل از فرش کردن پاگرد طبقات توسط سنگ کار ساختمان به گروه نصاب درب آسانسور داده می شود. برای پیش نیامدن ایراد و اختلاف سطح درب نسبت به طبقات، سنگ کار باید خط کف را بر روی آهنکشی علامت بزند تا عملیات نصب با دقت کامل انجام گردد.
پس از نصب درب طبقات، کارفرمایان محترم باید اقدام به رنگ زدن آهن آلات بالا و پایین درب و دور درب آسانسور را سنگ کنند و پشت درب آسانسور را به گونه ای که سیمانکاری از کنار درب آسانسور نسبت به داخل چاه بیرون نزند و سیمانکاری یک دست باشد. در صورت علاقمندی کارفرما به قرار دادن کلید احضار در داخل سنگ، باید قوطی کلید از شرکت نصاب در زمان سنگ کاری تهیه گردیده و به صورت شاقول در سنگ و با ارتفاع 110 سانتی متر تا زیر قوطی نصب گردد.

 • قبل از شروع عملیات نصب تمام موانع جلوی چاه آسانسور از قبیل سیم و کابل برق ، لوله ها و شلنگ آب ، بالابر و … باید توسط کارفرما برطرف گردد.
 • دربها توسط کارفرما در طبقات تقسیم شود.
 • معمولا یک درب طبقه نصب نمی شود و پس از جا زدن کابین نصب می گردد.
 • دور چینی دور درب طبقات از داخل چاله به دو روش توصیه می شود : 1- سیمان سفید 2- ورق فلزی
 • در اجرای سیمانکاری پشت درب آسانسورها باید توجه داشت که برای درب های طبقه ، دیواره مابین درب بالا و درب پایین به صورت یک دست سه سانت از در ها عقبتر باشد. asanbarnegin.ir
 • در اجرای ورق فلزی باید ابتدا زیر ورق توسط قوطی آهن شاسی کشی شود و سپس ورق روی آن پرچ یا پیچ شود به گونه ای که هیچ گونه سوراخی وجود نداشته باشد و دیواره مابین درب بالا و درب پایین به صورت یک دست سه سانت از در ها عقبتر باشد.
 • در هنگام دور چینی دور دربها به هیچ وجه نباید داخل ستون ها درب از داخل چاله پر شود.
 • درهنگام دورچینی دربها از بیرون فضای نصب شستی آسانسور بر روی چهارچوب درب درنظر گرفته شود.

مرحله ششم: بالاکشیدن موتور و اجرای سقف چاه
پس از قرار دادن درب ها، موتور آسانسور بوسیله تیم نصاب از چاه آسانسور بالا کشیده شده و سقف چاله آماده بتون ریزی می گردد.

 • قبل از بالا کشیدن موتور تمام موانع داخل چاه از قبیل سیم و کابل برق ، لوله ها و شلنگ آب ، بالابر و … باید توسط کارفرما برطرف گردد.

اجرای سقف باید بعد از بالا کشیدن موتور انجام گردد برای ریختن سقف آسانسور، نقشه اجرایی آن باید از شرکت نصاب دریافت گردد. در اجرای سقف باید به نکات زیر توجه شود:

 • برای اجرای سقف میلگرد نمره 18 لازم می باشد.
 • برای بتون ریزی حداقل باید 5 کیسه سیمان در بتون ریخته شود.
 • دو عدد لوله پلیکا با قطر 20 سانتی متر و ارتفاع 30 سانتی متر و 2 عدد لوله پلیکا قطر 10 سانتی متر به ارتفاع 30 سانتی مترلازم می باشد.
 • بهترین راه بستن کف سقف آسانسور و آماده کردن برای بستن میلگرد و ریختن بتن، استفاده از سپری و موزائیک و جوش دادن سپری به بالا و پایین تیر آهن سقف آسانسور و فرش کردن این سپری ها با موزائیک می باشد.روش دیگر استفاده از لمبه های پلاستیکی در زیر سقف چاه می باشد.
  پس از بستن کف میلگردهای 18 باید با فاصله 20 سانتی متر نسبت به هم توسط سیم آرماتور بندی کلاف گردد.

یک مش در پایین و با فاصله یک مش کلاف در بالا و جمعا دو ردیف مش میلگرد باید کلاف گردد.
بعد از کلاف کردن میلگردها باید لوله های پلیکا در نقاط مشخص شده برای لوله پلیکا 20 در آکس ریل های کابین و وزنه، و برای لوله پلیکا 10 که در پشت ریل ها همانند نقشه اجرایی که آورده خواهد شد، قرار گیرند.
ارتفاع لوله پلیکا باید طوری بریده شود که لوله پلیکا حداقل 5 سانتی متر از بتن بیرون باشد.
در فاصله بین دو لوله پلیکا 10 یک عدد پلیت  20 * 10 که دارای شاخ میلگرد جوش شده است، باید قرار گیرد.
بعد از اجرای میلگرد و قرار لوله ها بتن ریزی انجام می گیرد. بهترین حالت برای بتن ریزی، زدن ویبره در بتن برای پوشش کلیه حباب ها و فضای خالی آسانسور می باشد.

 • سطح بتن سقف برای ماله کشیدن باید هم سطح تیرآهن و تراز باشد.
 • زمان لازم جهت استحکام بتون حدود ۱۵ روز می باشد.

  نقشه سقف را از شرکت آسانسور استعلام بگیرید.

مرحله هفتم : اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز‌

 • در فاصله‌های استاندارد از کابل ۵×۱۶ میلیمتر برای آسانسورهای ۸ و ۱۳ نفره و از کابل ۵×۱۰ میلیمتر جهت آسانسورهای ۴ و ۶ نفره استفاده می‌شود که توصیه می شود عبور آن از داخل چاه  نباشد و کارفرمایان محترم باید بوسیله برقکار ساختمان از مسیری غیر از چاه آسانسور لوله گذاری کرده و سیم مورد نظر را از آن عبور داده و تا موتورخانه آسانسور در بالا برسانند و در موتورخانه حداقل با 2.5 متر اضافه تر رها کنند. و در صورت اجبار عبور کابل از چاه ، باید کابل را از داخل داکت و یا لوله عایق عبور داده و سپس از مسیر پشت چاله به سمت موتور خانه برود.
 • چنانچه فاصله کنتور تا محل نصب تابلو برق سه فاز بیش از اندازه‌های استاندارد است باید محاسبه شده در سایز کابل تغییرات لحاظ شود.
 • نصب پریز و کلید جهت روشنایی در موتورخانه
 • برای کارفرمایانی که پروانه ساختمانی آنها بعد از 94/05/01 صادر شده، باید یک خط تلفن در موتور خانه و کف چاهک داشته باشند.

مرحله هشتم : انجام مکانیک و قرار دادن کابین داخل چاله آسانسور

  برای انجام مکانیک و قرار دادن کابین داخل چاله آسانسور باید امکان جابجایی کابین آسانسور را داشته باشیم، و درب آسانسور آخرین توقف تا اتمام گذاشتن کابین نباید کار گذاشته شود.
قبل از آوردن کابین به داخل چاه و انجام عملیات مکانیک باید نکات زیر در نظر گرفته شود:

 • چاله آسانسور و مسیر ورودی کابین باید تمیز و یکدست گردد.
 • توجه شودکه شرایط ورود کابین به داخل چاله در هنگام ساخت و ساز فضای اطراف چاله مورد بررسی قرار بگیرد و درصورت اجبار دیوارهایی که مزاحم ورود کابین به چاله هستند بعد از جانمایی چاله اجرا شود. در غیر این صورت با شرکت آسانسور هماهنگ شود.
 • چاه آسانسور باید از وجود گرد و غبار و اضافات سیمانکاری پاک گردد.
 • پلاستیک دور ریل ها کنده شود.
 • ریل فقط با گازوئیل شستشو گردد تا خاک و کثیفی روی ریل نماند.
 • در صورت اجرای سقف چاله آسانسور با تخته، باید تخته ها کنده شود.
 • پس از اجرای مکانیک باید دور درب آخری که بعد از داخل رفتن کابین نصب شده دورچینی شود و دیوار پشت آن نیز سیمان کاری تمیز و یکدست انجام گیرد.

 مرحله 10 : راه اندازی آسانسور و موارد استانداردی

برای راه اندازی آسانسور احتیاج به برق 3 فاز می باشد و پس از تهیه کنتور 3 فاز، عملیات راه اندازی آغاز می گردد.

 • کلید احضار طبقات آسانسور در فاصله 110 سانتی متری کف طبقات تا زیر کلید نصب می گردد در صورت علاقمندی کارفرما به قرار دادن کلید احضار در داخل سنگ، باید قوطی کلید از شرکت نصاب در زمان سنگ کاری تهیه گردیده و به صورت شاقول در سنگ و با ارتفاع 110 سانتی متر تا زیر قوطی نصب گردد.
 • بین فاصله درب ورودی پشت بام و درب موتورخانه باید روشنایی به تعداد و مقدار لازم ایجاد گردد و کلید این روشنایی در راه پله کنار درب ورودی پشت بام باشد.
 • بین بالاترین درب طبقات آسانسور تا پشت بام باید مسائل ایمنی شامل نرده راه پله تا پشت بام و روشنایی لازم تا درب پشت بام تامین گردد.
 • جلوی هر یک از درب طبقات باید با لامپ روشن گردد. مامورین استاندارد به هیچ وجه فضای جلوی دربی را که روشن نباشد تایید نمی کنند.
 • اگر درب آسانسور با پاگرد اختلاف سطح داشته باشد باید یک گرده سیمان در شیب بین اختلاف سطح درب آسانسور و کف طبقه کشیده شود تا حالت پله بودن درب حذف گردد.
 • بعد از پایان عملیات نصب، کارفرما باید در کف چاله سکوهایی با مشخصات زیر اجرا نماید:
  سکوی زیر ریل ها: باید زیر ریل به وسیله آجر و سیمان با پوشش سیمانکاری پر شود و روی سکو پلیت 10*10 در فاصله چند میلیمتری زیر ریل قرار گیرد و با ریل تماس نداشته باشد.

سکوی کابین و قاب وزنه: 2 عدد سکو با ابعاد 20 در 20 در زیر آسانسور و با ارتفاع معادل کف زمین تا 20 سانتی متر بافر پلی اورتان که زیر کابین یا کادر وزنه بسته شده، ایجاد می گردد. بهتر است برای استحکام این سکو، توسط میلگرد از زمین ریشه گرفته شود.
جنس این سکوها می تواند هم از آجر فشاری و سیمان و هم لوله پلیکایی که پر از ملاط سیمان شده و هم به صورت قوطی فلزی که بر روی آن صفحه قرار داده شده باشد. مکان و ارتفاع قرار گرفتن این سکوها باید با هماهنگی تیم نصاب در انتهای راه اندازی مشخص گردد.

 • برای کارفرمایانی که پروانه ساختمانی آنها بعد از 94/05/01 صادر شده، باید یک خط تلفن در موتور خانه داشته باشند.
 • به تعداد توقف به اضافه 2 عدد چراغ تونلی به همراه لامپ و یک عدد پریز صنعتی و دو عدد کلید تبدیل روکار و دو عدد تلفن دیواری و یک کلاف سیم 1.5 توسط کارفرما تهیه و در اختیار شرکت آسانسور قرار می گیرد.
 • کلیه آهن آلات موتور خانه مانند نرده ها ، پله ، پایه موتور ، درب موتور خانه ، دریچه و … باید ضد زنگ و سپس رنگ زده شود.
 • نظافت چاهک و موتورخانه
 • خرید دو برگ ورق پانچ ، سه شاخه قوطی 2

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *